تبلیغات
گروه آموزشی مدیریت خانواده - 10 مادۀ مغذی مورد نیاز کودکان

10 مادۀ مغذی مورد نیاز کودکان

چگونه هر کدام از عناصری که در انواع مواد غذایی وجود دارند، می توانند بخشی از سلامتی بدن کودک شما را تأمین نمایند؟

کلسیم: کلسیم به استخوان‌ها و دندان‌ها استحکام می‌بخشد. سلامت عضلات و عملکرد ماهیچه‌ها را تقویت کرده و به لخته شدن خون برای جلوگیری از خونریزی و تبدیل غذا به انرژی کمک می‌کند.

اسیدهای چرب ضروری: به ساخت سلول‌ها کمک کرده، سیستم عصبی را تنظیم می‌کنند، سیستم قلبی و عروقی را تقویت می‌کنند، ایمنی بدن را تامین کرده و به بدن در جذب مواد مغذی کمک می‌کنند. همچنین لازمۀ عملکرد سالم مغز و قوه بینایی نیز هست.

آهن: در ساخت هموگلوبین (رنگ دانه قرمز حامل اکسیژن در خون) و میلوگلوبین (رنگ دانه‌ای که اکسیژن را در ماهیچه‌ها ذخیره می‌کند) نقش مهمی دارد. فقدان آهن در بدن منجر به کم‌خونی می‌شود و درنتیجه باعث خستگی، ضعف بدن و زود رنجی فرد می‌شود.

منیزیم: استخوان‌ها را قوی و ریتم ضربان قلب را یکنواخت نگه می‌دارد، سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و به حفظ ماهیچه‌ها و عملکرد سیستم عصبی کمک می‌کند.

پتاسیم: با کمک سدیم تعادل آب بدن را کنترل می‌کند، که این امر به حفظ فشار خون عادی کمک می‌کند. به عملکرد ماهیچه‌ها و ریتم ضربان قلب کمک می‌کند و (در سال‌های اخیر پی برده‌اند) ممکن است احتمال ابتلا به پوکی استخوان و سنگ کلیه را کاهش دهد.

ویتامین A:نقش مهمی در رشد استخوان‌ها و قوه بینایی دارد؛ از بدن در برابر عفونت محافظت می‌کند؛ سلامت و رشد سلول‌ها و بافت بدن از جمله مو، ناخن و پوست را تقویت می‌کند.

ویتامین C: به تشکیل و ترمیم سلول‌های قرمز خون، استخوان‌ها و بافت‌های بدن، حفظ سلامت لثۀ کودک و استحکام رگ‌های خونی، کاهش خون مردگی و کبودی و بهبود بیماری کمک می‌کند، سیستم ایمنی را تقویت ‌کرده و از ابتلا به عفونت‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین جذب آهنِ مواد غذایی را آسان‌تر می‌گرداند.

ویتامین D: به بدن در جذب مواد معدنی مانند کلسیم کمک می‌کند، دندان‌ها و استخوان‌ها را قوی می‌کند. همچنین به‌عنوان هورمون عمل کرده و در سلامت سیستم ایمنی بدن، تولید انسولین و تنظیم رشد سلولی نقش به‌سزایی دارد.

ویتامین E:تولید رادیکال‌های آزادی را که می‌توانند به سلول‌ها آسیب برسانند، محدود می‌کند. نقش مهمی در سیستم ایمنی، ترمیم DNAو سایر فرآیندهای مربوط به سوخت و ساز بدن ایفا می‌کند.

روی: مورد نیاز بیش از ۷۰ آنزیمی که به هضم و سوخت و ساز بدن کمک می‌کنند و لازمه رشد بدن هستند، می‌باشد.
تاریخ : یکشنبه 12 بهمن 1393 | 05:52 ب.ظ | نویسنده : رویا نیک اقبالی | نظرات